ArboTag 

Czym jest ArboTag? 

Jest to system znakowania drzew. Jednoznaczne i trwałe oznakowanie drzew pozwala na ich szybką identyfikację, co znacząco usprawnia zarządzenie zasobami zieleni na terenach miejskich.  Do tego celu doskonale sprawdza się system znakowania drzew ArboTag marki Signumat.

Płytki ArboTag o wymiarach 35 x 45 mm wytwarzane są z trwałego, odpornego na warunki atmosferyczne, tworzywa sztucznego w dwóch kolorach: białym oraz czarnym. Można je przymocować do pnia za pomocą szpilki arborystycznej lub opaski zaciskowej, co jest zalecane w przypadku młodszych drzew.

Zawartość płytki jest personalizowana w zależności od potrzeb klienta. Może się na niej znaleźć kod kreskowy, logotyp, nazwa instytucji czy obiektu, na obszarze którego jest prowadzona inwentaryzacja. Podstawą jest oczywiście numer identyfikacyjny, który nie musi być jedynie ciągiem cyfr.

Do umieszczania etykiet ArboTag na drzewie służy dedykowany młotek z długim trzonkiem. Umożliwia on przybicie płytki na wysokości od 2,5 do 2,8 m. Tak umocowana etykieta nadal jest czytelna, natomiast bezpośredni dostęp do niej z ziemi jest utrudniony. Przeciwdziała to kradzieży oraz zranieniu się wystającym gwoździem.

Szpilki stosowane do mocowania etykiet ArboTag wykonane są ze stali nierdzewnej, dlatego nie korodują i nie wchodzą w reakcję z drewnem. Etykiety są zaopatrzone w specjalny otwór w kształcie gwiazdy, dzięki któremu przyrastający pień przesuwa płytkę wzdłuż szpilki. Zapobiega to wrastaniu etykiety w korę.

arbotag sprzęt

Arbotagi i ich główne zalety 

  • Precyzyjna identyfikacja:      

Umożliwiają jednoznaczną identyfikację każdego drzewa za pomocą unikalnych numerów lub kodów QR.

  • Ułatwienie monitorowania stanu zdrowia drzew: 

Pomagają w regularnych kontrolach i monitorowaniu kondycji drzew, co pozwala na szybkie reagowanie na problemy zdrowotne

  • Wsparcie inwentaryzacji:     

Ułatwiają prowadzenie dokładnej ewidencji drzew, co jest szczególnie przydatne w dużych parkach, lasach miejskich i innych terenach zielonych

  • Zarządzanie zielenią miejską:

Pomagają zarządcom terenów zielonych w planowaniu prac pielęgnacyjnych, przycinkach, czy wymianie drzew.

  • Zwiększenie efektywności prac pielęgnacyjnych: 

Umożliwiają szybkie i łatwe lokalizowanie drzew wymagających interwencji, co oszczędza czas i zasoby

  • Łatwiejsza komunikacja i koordynacja:

Ułatwiają komunikację między różnymi zespołami i służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie drzewami, umożliwiając lepszą koordynację działań