Skanowanie laserowe

Naziemne skanowanie laserowe jest najdokładniejszą metodą skanowania. Stosunkowo szybko można dzięki niej pozyskać chmurę punktów o dokładności poniżej 1 cm, która znajduje zastosowanie podczas prac inwentaryzacyjnych i stanowi bazę do dalszego działania (modelowanie 3D, tworzenie modeli dla BIM). Pozyskiwane automatycznie zdjęcia pozwalają na stworzenie kolorowej chmury punktów, która bardzo dobrze sprawdza się we wszelkich działaniach projektowych niezależnie od branży (m.in. architektura, instalacje, logistyka). Dodatkowo chmura punktów może być wykorzystywana do działań promocyjnych np. opracowanie wizualizacji w postaci filmu.

Obecnie korzystamy z poniższych skanerów:

RIEGL VZ-400i

Skaner impulsowy o częstotliwości do 1,2 MHz. Zapewnia pozyskanie do 500 000 pomiarów na sekundę w zasięgu do 800 m. Posiada pole widzenia 100° w pionie i 360° w poziomie.

FARO FOCUS 3D X 130

Skaner fazowy z zasięgiem pomiaru do 130 m z prędkością prawie 1 000 000 pomiarów na sekundę. Pole widzenia 305° w pionie i 360° w poziomie umożliwia pozyskanie większej ilości danych z jednego stanowiska skanera.